Home / تجهیزات اندازه گیری دبی / دبی سنج گردابی
دبی سنج گردابی
ورتکس فلومتر

دبی سنج گردابی

دبی سنج گردابی

دبی سنج های گردابی می توانند دبی گاز، مایع و بخار را با استفاده از ایجاد گرداب محاسبه کنند. جریان گردابی هنگامی اتفاق می افتد که مانعی در مسیر جریان سیال وجود داشته باشد. مانع منظور این است که جسمی مقاوم در مسیر سیال است که سبب ایجاد و شکل گیری حرکت چرخشی در مسیر پایین دست خود می شود.

هنگامی که گردابها شکل گرفته و جاری می شوند در فشار تفاضلی ایجاد شده، تغییر حاصل می شود. این تغییر فشاربرای به کار انداختن سنسوری در فرکانس متناسب با جریان گردابی استفاده می شود و در جریان پیوسته سیال، یک سری از گرداب ها، پالس های الکتریکی با فرکانسی متناسب با سرعت سیال، تولید می کنند. خروجی دبی سنج گردابی وابسته به فرکانس گردابهای تولید شده در سرعت سیال می باشد.

اساس عملکرد

اگر توپک (مانع) در مسیر لوله ای که حاوی جریان سیال است قرار گیرد، لایه ای مرزی تشکیل می شود که در سطح بدنه توپک گسترش می یابد. به دلیل اندازه حرکت ناکافی و گرادیان فشار معکوس، جدایی اتفاق می افتد و برش لایه ای ناپایدار ایجاد می شود. این لایه برش یافته به گرداب هایی تبدیل می شود که از کنار توپک شروع به پخش شدن می کند. فرکانسی که در آن جفت گرداب جاری می شود، متناسب با سرعت سیال است. از آنجایی که فرآیند ایجاد و جاری شدن گرداب ها تکرارپذیرند، از این روش می توان برای مشخص کردن دبی استفاده کرد.

انتخاب و سایزینگ دبی سنج گردابی

سایز دبی سنج گردابی همیشه مشابه سایز مسیر لوله ای که در آن نصب می شود، نیستو در بعضی از کاربردها، سایز دبی سنج براساس سایز خط، امکان اندازه گیری دبی در نرخ پایین را مهیا نمی سازد. مهم است، انتخاب سایزی از دبی سنج که اندازه گیری دقیق و قابل اطمینانی در تمام محدوده دبی سیال بوجود می آید.پی اسن امکان وجود دارد که سایز دبی سنج از سایز مسیر لوله کشی کمتر باشد.

مزایا:

برای گاز، بخار و مایعات مناسب است.

برای سیالات غیررسانا به کار می رود.

بخش متحرک ندارد و نگهداری از آن آسان است

برای سیالات در هر دو فاز مایع و گار کاربرد دارد.

از گرانروی، چگالی، فشار و یا دما تاثیر نمی پذیرد

دقت خوبی دارد.

دارای پاسخ خطی است.

معایب

فقط برای اندازه گیری های تک جهته مناسب است

فقط برای مایعات تمیز کاربرد دارد

برای مواردی که تغییر جزیی فاز وجود دارد، مناسب نیست

افت فشار بازگشت ناپذیر بالایی دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هر سوالی دارید در واتساپ پاسخگو هستیم!