ترموکوپل چیست
ترموکوپل

ترموکوپل چیست

ترموکوپل

ترموکوپل ها معمولا مستقیما با فرایند در تماس نمیباشند و در غلاف های فلزی قرار داده شده و محافظت میشوند. این غلاف ها که انها را مینمامند در منابع حرارتی نصب شده و حرارت از پوسته انها که با فرایند در تماس است به ترموکوپل منتقل میشود. این غلاف ها علاوه بر ایفای نقش خود که محافظت از ترموکوپل و انتقال حرارت فرایند به ان میباشند ارتباط فرایند به خارج را نیز مسدود میسازد و بدین ترتیب تعویض ترموکوپل را بدون متوقف کردن عملیات و تخلیه فشار سیستم اسان مینمایند.

اتصال این غلافها به منابع حرارتی به وسیله پیچ فلنچ و یا سایر روشها انجام میگیرد.

این غلافها معمولا از فولاد زنگ نزن 304 و316 ساخته میشوند ولی درصورت لزوم از فلزات دیگر و یا الیاژهای مصنوعی نیز تهیه میگردند.

جنس غلاف ترموکوپل

ذیلا به چند نمونه از فلزات و مواردی که برای ساختن غلاف ترموکوپل به کار میروند اشاره گردیده است. انتخاب نوع غلاف بخاطر دمای بالا و خورندگی بسیاری از عملیات باید به دقت انجام گیرد.

غلاف های حفاظتی زمان واکنش سنسورهای حرارتی را در مقابل تغیر دما تا حد قابل ملاحظه ای به تاخیر می اندازد زیرا این واکنش تابعی است از جنس فلز غلاف. در موردی که زمان واکنش تغییر دما شرایط بحرانی ایجاد نماید از ترموکوپل بدون غلاف و یا غلافی که دارای پوسته نازک باشد میتوان استفاده نمود تا واکنش تغییر دما تسریع گردد نظر به اینکه مقاومت در برابر فشار مسئله است که باید به ان توجه نمود از این رو نصب ترموکوپل بدون غلاف فقط در شرایط خاص بایستی انجام شود و از طرفی هم مانعی برای چنین کاربردی وجود ندارد ولی تاکید براین است که حتما از غلاف استفاده شود تا عملیات تعمیرات و در صورت نیاز تعویض ترموکوپل امکان پذیر گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هر سوالی دارید در واتساپ پاسخگو هستیم!